През последните десетилетия в България, по различни поводи, бяха издадени няколко каталога, посветени на средновековната култура и изкуство. Повечето са строго тематични с различна насоченост и имат определен хронологичен обхват. Най-често включват паметници от времето на създаването на средновековното българско царство в края на VII в. до неговата гибел в края на XIV в.
Досега обаче не е направен нито един каталог за средновековни съкровища и по-специално за накити. Уредената във Варненския археологически музей национална изложба на тема „Съкровищата на средновековна България" беше сериозно предизвикателство и добра възможност това да бъде сторено.
Паметниците в настоящия каталог са обособени в два раздела - за времето на Първото (УП-Х1 в.) и на Второто българско царство (ХП-Х1У в.).
Първият раздел представя само знаменитото Преславско съкровище - един от най-интересните и значими паметници от Х в. Разнообразните украшения, принадлежностите към дрехата и др. по своеобразен начин показват достиженията в ювелирното изкуство на онова време.
Вторият раздел започва с паметници, открити при археологическите проучвания в големите центрове - столицата Велико Търново и някои от по-значимите градове и крепости -Дръстър, Шумен, Варна. Следват съкровищата, намерени в различни райони на Северна България. Прибавени са също и единични находки, както и някои, които са части от съкровища. Желанието бе да се покажат онези образци на средновековното златарство, които в значителна степен допълват и обогатяват картината на известните видове накити, с многообразието на техните форми, техники на изработка и украса. Немалка част от представените във втория раздел накити са новооткрити и се обнародват за първи път.
Луксозно цветно издание, каталог на една от най-успешните изложби правени във Варна, България.
- съставител: ваня Павлова
- Археологически музей – Варна 2007
- 87 страници