Енциклопедичните статии са подредени по азбучен ред, а заглавията са повдигнати с главни получерни букви.
Заглавията на статиите са на утвърдени словосъчетания на прилагателно и съществително. Термините за родови понятия обикновено са в множествено число.
За да се пести място, използвани са съкращения: В. (Варна); Б. (Бургас); С. (София), Б-я (България) (вж. съкращенията в списъка в началото на тома). Годините се изписват само с цифри, като се спестява думата “година”. Все с тези намерения, за да се пести място, там където е възможно, се използват и безпредложни форми. Ако се цитира повторно заглавието на статията, съставителите използват абревиатура - началните букви на словосъчетанието, като първата буква е винаги главна.
Заглавията на статиите за личностите (духовен свят) започват с фамилните имена, повдигнати с главни букви, докато името и презимето са с редовни получерни букви. Ако лицето има друго равнозначно име - псевдоним, посочва се и другото название, с което личността е разпозната в обществото. Ако заглавията са заемки от чужди езици се придружават в скоби от етимологична справка.
Годината и мястото на раждане (годината и мястото на смъртта) са поставени в скоби след заглавието на статията.
За улесняване използването на “Българска морска енциклопедия” съставителите предлагат' препратки (набрани с курсив думи или словосъчетания - плюс съкращението вж.), което насочва към мястото в азбучния ред, където може да се намери съответната енциклопедична статия.
- 302 страници
- Твърди корици
- Исдателство Морски Свят
- Варна, 2016