Така добре запазени останки от храм на Кибела (до височина 2.40 м! ) и с толкова много надпис и, както в Балчик, не са известни другаде по света. Вероятно свлечената вследствие на земетресение земна маса и морската приливна вълна в средата на VІ в. сл. Хр. са допринесли за съхраняването на античните останки.
Открит през 2007 г., паметникът вече е цялостно представен от колектив от учени в книгата на издателство „Славена“, Варна. Трябва да се приветства бързата за българските условия публикация, въпреки трудностите при разкопките на храма на Понтийската майка и проблемите, с вързани с неговото опазване, реставриране и експониране. Внимателното проучване на периодите на разрушения и реконструкции на храма в продължение на векове дава възможност да се определи времето, през което той е функционирал: ІІІ в. пр. Хр. – ІVв. сл. Хр. С особена стойност за датировката е прецизното проучване на архитектурата на храма, както и сведенията от надписите. В голяма степен е възстановен и интериорът на храма. В книгата са представени и откритите в храма и около него предмети и монети, които допълват аргументите за датирането му.
Древните текстове, открити в храма на Кибела, са безценен извор на информация за празниците и ритуалите, извършвани в него, но и за хората, които са участвали в култа на богинята или са допринесли за нейното честване. Те дават възможност да се допълнят детайли и факти за служители, известни от други надпи си. Прави впечатление не малкият брой тракийски имена сред споменатите в надписите, както и уникалният местен епитет на богинята – Понтийска. Разкрива се почитането и на други божества в древния Дионисополис.
Книгата ще предизвика интереса както на изследователите на античността, така и на интересуващия се обикновен читател. За това помага много поставеният в края на книгата речник на митологичните персонажи, термини от архитектурата, древни названия на дрехи, съдове и предмети, мерни единици и друг и реалии, като коректно са поставени и съответните старогръцки или латински думи. Публикацията е снабдена с отлични илюстрации, чертежи и схеми. Същото важи и за качеството на отпечатването.
Находката от Балчик сигурно ще предизвиква още дискусии, уточнения и хипотези, но важното е, че уникалният паметник вече е представен на публиката. Дано това хубаво издание да допринесе и за бъдещото по-добро запазване, експониране и социализиране на храма на Понтийската майка.
Доц. д-р Майя Василева – рецензент за книгата
- 89 страници
- Игор Лазаренко, Елина Мирчева, Радостина Енчева,
Даниела Стоянова, Николай Шаранков
- Славена, Варна 2013